رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور گفت: از ابتدای سال حجم معاملات مسکن با کاهش روبرو شده و این میزان در آذر و دی ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.
خبرگزاری مهر: رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور گفت: از ابتدای سال حجم معاملات مسکن با کاهش روبرو شده و این میزان در آذر و دی ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.
حسام عقبایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: ۵۷ هزار و ۵۹۴ معامله مسکن در دی و ۴۴ هزار و ۴۲ قرارداد در این زمینه در آذر امسال ثبت شده است.
وی گفت: در ماه های پیش از آذر نیز به طور میانگین هر ماه در مقایسه با سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد معاملات مسکن کاهش داشته است.
عقبایی افزود: البته در تهران در هشت ماه نخست امسال حجم معاملات مسکن افزایش یافت اما این افزایش در ماه های آذر و دی حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.
وی گفت: از سال ۹۲ تا کنون در قیمت مسکن افزایش چندانی وجود نداشته اما در تهران برخی آپارتمان های لوکس حدود یک میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور افزود: اکنون در شهرهای بزرگ قیمت مسکن به ثبات نسبی رسیده و زمان مناسبی برای خرید مسکن است.
دولت ۴۰ درصد بهای مسکن را وام بدهد
محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این برنامه گفت: رکود در بخش مسکن در معاملات و ساخت و ساز است.
حسن نژاد گفت: اکنون با پرداخت تسهیلات ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومانی هیچ اتفاقی برای رونق بازار مسکن نمی افتد.
وی با بیان اینکه دولت سیاست مشخصی در بخش مسکن ندارد افزود: با توجه به اینکه در دو سال اخیر، عرضه مسکن وجود نداشته است و ادامه این روند، در دو سال آینده با انفجار قیمت مسکن روبرو خواهیم شد.
حسن نژاد افزود: چون حریم شهرها کوچک شده قیمت زمین افزایش یافته و بر بهای تمام شده مسکن تأثیر گذاشته است.
وی گفت: باید به جای اختصاص ۴۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای کل شهرستان ها، ۴۰ درصد بهای مسکن را تسهیلات دهیم.
حسن نژاد گفت: قیمت پایین زمانی خوب است که مردم توان خرید مسکن را داشته باشند نه اینکه قیمت ها ثابت بمان.
مدت انتظار برای دریافت وام کاهش یابد
بهروز ملکی کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه دیگر امکان افزایش قیمت مسکن وجود نداشت گفت: دولت برای از رکود خارج کردن بازار مسکن، بخش تقاضا را تحریک کرد اما به دلیل بالا بودن قیمت مسکن، متقاضیان توان خرید ندارند.
ملکی افزود: مردم بر خرید مسکن قدرت ندارند اما در سه سال و نیم است قیمت مسکن افزایش نیافته است.
وی گفت: قیمت مسکن در حالی ثابت مانده  که تورم ۵۵ درصد افزایش یافته است.
ملکی افزود: رکود در بخش مسکن به دلیل سوداگری در این بخش است.
این کارشناس بازار مسکن اضافه کرد: زمان دریافت وام که اکنون یک سال پس از سپرده گذاری است باید کاهش یابد.