رکود مسکن انگار به اقتصاد چسبیده، حتی محرک‌هایی مثل وام و تسهیلات برای مردم و انبوه‌سازان هم نمی‌تواند خواب زمستانی ٤ ساله مسکن را آشفته کند.
به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، در حالی که ماه‌های پایانی سال در حال سپری شدن است، اما هنوز بازار مسکن وارد روزهای رونق خود نشده و می‌توان گفت سکون و ثبات در این بازار تداوم خاصی یافته است.
پیش از این بسیاری از فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کردند که بازار مسکن از نیمه دوم سال جاری رونق یابد و بالاخره بازار مسکن نیز از رکود سه ساله‌اش خارج شود، اما حالا با وجود اینکه در ماه‌های پایانی سال قرار داریم نه خبری از رونق هست و نه پیش‌بینی جدید برای خارج شدن مسکن از وضعیت رکود فعلی‌اش.
گویا دیگر مسوولان و فعالان مسکن نیز امیدی به بازگشت رونق به این بازار ندارند و به جای پیش‌بینی‌هایی که تحقق آن با اما و اگر همراه است، تنها به تحلیل بازار می‌پردازند اما همچنان اصرار دارند که دولت مقصر اصلی رکود در بازار مسکن است.
 موضوعی که حسن محتشم، رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان تهران با اشاره به سهم ١٥ درصدی مسکن در اقتصاد کشور بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: «مسکن وارد چهارمین سال رکود خود شده که ناشی از رکود حاکم بر اقتصاد کلان کشور است. رکود مسکن ناشی از رکود اقتصاد کلان کشور است و اگر این رکود ادامه پیدا کند تبعات منفی زیادی مثل بیکاری و بزهکاری در پی خواهد داشت. دولت باید شرایط اقتصادی کشور را تغییر دهد چرا که سیاست‌های حاکم بر اقتصاد موجب رکود در بخش مسکن شده است.»
وی با اشاره به پیش‌بینی‌های قبلی ادامه داد: «دو سال پیش اعلام شد تا افق ١٤٠٤ سالانه باید یک میلیون مسکن احداث شود، اگر چنانچه این تعداد هم احداث می‌شد عرضه و تقاضا با یکدیگر برابر می‌شد، اما متاسفانه آمارها حاکی از این است که هیچ زمانی به این عدد و آمار نرسیده‌ایم. مسکن سهم ١٥ درصدی از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده است، بنابراین دولت برای خروج از رکود بخش کلان اقتصاد کشور چاره‌ای جز این ندارد که بخش مسکن را رونق دهد اما باز هم تاکید می‌کنم که بخش مسکن به تنهایی نمی‌تواند فعال و رونق بگیرد.»
فقط ١٠ درصد نوسازی انجام شد
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان تهران با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده اگر چه در دستور کار دولت است و قرار بود سالانه ١٠ درصد این اقدام انجام شود اما متاسفانه در حد زیر ١٠ درصد موفقیت داشته است، تاکید می‌کند: «این کار به نفع جامعه و ساخت و ساز کشور است، ‌در این راستا انجمن انبوه‌سازان با همکاری یکی از زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی (شرکت عمران و بهسازی شهری) وارد مذاکره و همکاری شد و این مجموعه بخشی از پلاک‌های فرسوده را در اختیار انبوه‌سازان قرار داده تا آن را نوسازی کنیم.»
محتشم با بیان اینکه شرکت عمران و بهسازی زمین صفر را در اختیار انبوه‌سازان قرار می‌دهد، به انتقاد از این روال می‌پردازد و می‌افزاید: «پلاک‌های اعلام شده در منطقه سیروس است که آنها را به اعضای انجمن انبوه‌سازان اعلام کرده‌ایم.»
وی با بیان اینکه شروع کارها در ایران مشکل است اما پس از آن علاقه‌مندان بسیار زیادی وارد آن می‌شوند، تصریح کرد: «ابتدای کار معمولا مقداری مانع است، مانند طرح مسکن مهر که در ابتدا ساخت و ساز آن مشکل بود اما با ورود انبوه‌سازان ساخت و ساز سرعت گرفت.»
محتشم در واکنش به اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه مسکن مهر انبوه‌سازان را پیمانکار کرد، گفت: «انبوه‌سازان پیمانکار نشدند، بلکه تعدادی پیمانکار جزو اعضای انجمن انبوه‌سازان هستند که به طور محدود وارد ساخت پروژه‌های مسکن مهر شدند.»
وی با بیان اینکه در مسکن مهر حدود ١٠ درصد انبو‌ه‌ساز با پول خودش کار کرده‌ است، تاکید کرد: ‌آقای وزیر از این انتقاد می‌کرد که چرا به مسکن مهر ورود پیدا کرده‌اید؟ بنده پاسخ دادم که وقتی اهرم‌های اقتصادی در دست دولت است، انبوه‌سازان چاره‌ای جز ورود به این پروژه نداشتند. اگر ما نمی‌رفتیم همین تعداد ساخت و ساز هم انجام نمی‌شد، تعاونی‌های مسکن هم‌اکنون هم درگیر طرح مسکن مهر هستند و کار را تمام نکرده‌اند.»
در حالی که به نظر میرسد تصمیمات دولتی برای ارایه تسهیلات ساخت و ساز و تسهیلات نوسازی‌های بافت‌های فرسوده می‌تواند چرخ لنگ مسکن را به حرکت بیندازد که این امر می‌تواند با رونق بازارهای مختلف از جمله فولاد و سیمان و سنگ و...
همراه باشد.
حجم آهن‌آلات پلاسکو ٥/٢ برابر ساختمان‌های امروزی
به نوشته اعتماد، در همین حال احمد مجیدی، معاون سابق وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمام قوانین و مقررات مربوط به خودکفایی شهرداری‌ها در ٣٥ سال اخیر اجرایی نشده است، گفت: در ساختمان ویران شده پلاسکو ٥/٢ برابر آهن‌آلات نسبت به ساختمان‌های امروزی به کار رفته بود. دو، سه برابر تیرآهن مورد نیاز امروز برای ساخت این سازه استفاده شده و یک سازه ایمن بوده اما می‌بینیم با یک حادثه ساختمان می‌سوزد.
وی با بیان اینکه هیچ ساختمانی را نداریم که در برابر وقوع زلزله ٧ ریشتری مقاوم باشد، افزود: تمام قوانین و مقررات برای خودکفایی شهرداری‌ها در ٣٥ سال اخیر اجرایی نشده است از این رو شهرداری‌ها چاره‌ای جز تامین منابع از هر طریقی هستند.
وی با اشاره به یک هفته زمان می‌برد تا آواربرداری ساختمان پلاسکو انجام شود، تصریح کرد: کل امکانات شهر برای یک ساختمان بسیج شده است و هیچ معبری مسدود نیست ولی می‌بینیم که چه مشکلاتی برای آواربرداری وجود دارد.
وی با تاکید بر این‌که باید مردم را تشویق کنیم تا ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله‌های سنگین بسازند، ‌اظهار کرد: در همایش‌ها باید واقعیت‌های جامعه را بیان کنیم. در همه کشورهای پیشرفته همه خدمات در اختیار شهرداری‌هاست، ‌در ایران در قانون برنامه چهارم پیش‌بینی‌هایی در این باره انجام شد اما هیچکدام از آنها اجرایی نشده است.
مجیدی با بیان اینکه گروه معماری شامل فضای شهری، کیفیت معماری، سیما و منظر شهری، بافت‌های تاریخی، نشانه‌ها و نمادها در توسعه شهری است، افزود: مدیریت شهری نیز شامل نظام پایدار مالی برای شهرها، ‌یکپارچگی شهری، ‌مدیریت پسماند در شهرها، ارتقای کیفیت خدمات در شهرداری‌هاست.