با توجه به شاخص های اقتصادی موجود، رونق معاملات مسکن در کشور در 2 سال آینده ( 96 و 97 ) با رشد ملایم ادامه خواهد داشت.
یک تحلیل گر بازار مسکن معتقد است: با توجه به شاخص های اقتصادی موجود، رونق معاملات مسکن در کشور در 2 سال آینده ( 96 و 97 ) با رشد ملایم ادامه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، 'بهروز ملکی' شامگاه پنجشنبه در گردهمایی مشاوران املاک تهران و سامانه هوشمند آلونک با عنوان مشاوران حرفه ای و اخلاق گرا، افزود: یک نظر سنجی نشان می دهد که 23 درصد معتقدند که رشد قیمت مسکن در پاییز 96 نسبت به 95 بیش از نرخ تورم خواهد بود.
این استاد دانشگاه تهران یادآر شد: 37 درصد رشد قیمت مسکن را در این مدت به اندازه نرخ تورم ، 20 درصد رشد کمتر از نرخ تورم ، 13 درصد گفته اند که قیمت مسکن افزایش می یابد و 7 درصد اعلام کرده اند که قیمت آن کاهش می یابد.
وی با بیان اینکه افزایش درآمدهای نفتی ، درآمدهای خانوارها، پرداخت تسهیلات مسکن توسط بانک ها و افزایش نقدینگی زمینه لازم را برای افزایش معاملات مسکن در سال 95 نسبت به 94 را فراهم کرده است.
این تحلیل گر بازار مسکن اظهار داشت: نگاهی به نوسانات قیمت مسکن و تورم عمومی طی دو دهه گذشته حاکی از آن است که طی این مدت، در برخی از سال‌ها، نرخ رشد مسکن جلوتر از نرخ تورم عمومی و در برخی سال‌ها عقب‌تر از آن بوده است و همواره روند رشد قیمت مسکن به صورت سینوسی بوده است و طی 14 سال گذشته متوسط قیمت مسکن در تهران 20 میلیون ریال افزایش یافته است.
وی گفت: با این حال افت قدرت خرید، نرخ سود بانکی بالا، حجم بالای صدور پروانه ساختمانی از سال 90 تا 92 و کاهش قیمت نفت باعث رکود مسکن در کشور شد.
ملکی افزود: در سال 90 و 91 رونق در بازار مسکن وجود داشت، اما رکود از سال 92 آغاز شد و تا اواخر سال 94 ادامه داشت و از سال 95 حجم معاملات مسکن اندکی افزایش یافت
به گفته وی، اگر به تاریخچه رفتار بازار مسکن در 5 و یا 6 سال گذشته نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که ویژگی‌های سال آینده و شرایط اقتصادی نشان می دهد که بیش از هر دوره‌ای، به اواخر رسیدن رکود نزدیک شده ایم.
ملکی بیان کرد: 33 درصد هزینه خانوارهای ایرانی به مسکن مربوط است و تقریبا یک سوم هزینه خانوارهای ایرانی در زمینه مسکن است، ضمن اینکه 40 درصد از سرمایه‌گذاری در کشور در بخش مسکن و 80 درصد از ثروت خانوارها در طول زندگی آنها متعلق به مسکن است. 
این تحلیل گر بازار مسکن با بیان اینکه در 35 سال گذشته به طور متوسط بورس سالانه 25درصد رشد داشته است و بعد از آن زمین و مسکن بیشترین رشد قیمت را در کشور داشته اند، افزود: هزینه خانوار در بخش مسکن در دهه 70 حدود 26 درصد بوده است که هم اکنون به حدود 33 درصد رسیده است.
به گفته وی، در سال 65 حدود 78 درصد مردم در خانه‌های ملکی سکونت داشتند اما به تدریج از سال 90 این شاخص به 62 درصد کاهش یافت و در اتفاق برعکس در سال 65 که حدود 11 درصد مردم ایران اجاره ‌نشین بودند در سال 95 بیش از 27 درصد مردم ایران اجاره نشین شدند.
این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهد که در سال 95 خانوارهای دهک یک و یا پایین ترین دهک جامعه سالیانه 80 میلیون ریال درآمد داشتند و دهک 10 جامعه ایران که که جزو پردرآمدترین‌ها هستند سالیانه یک میلیارد و 200 هزار ریال درآمد داشتند، لذا در صورتی که دهک پایین جامعه 120 برای خرید یکخانه دو میلیارد و 400 میلیون ریالی (240 میلیون تومان) اگر هیچ هزینه‌ای نداشته باشد و قیمت مسکن نیز رشد نکند باید برای خانه دار شدن 30 سال صبر کند.
ملکی افزود: با شروع افزایش قیمت مسکن در سال 89 و 90، سازندگان برای کسب سود بیشتر صدور پروانه و جواز ساختمانی افزایش یافت و چون پس از دو سال عرضه مسکن در کشور بیشتر و بازار به حالت اشباع رسید افزایش قیمت متوقف و رکود در بازار آغاز شد.
وی با بیان اینکه با این حال سونامی افزایش ساخت و ساز با صدور پروانه ساختمانی در سال 90 و 91 در ایران آغاز شد، گفت: در سال های اخیر افت صدور پروانه های ساختمانی بستر و پیش زمینه لازم را برای رونق بازار مسکن در کشور فراهم کرده است.