ایستانیوز:قیمت آپارتمان مسکونی در نیمه جنوبی تهران بین ۱.۵ تا حدود ۴ میلیون تومان در هر متر مربع است و بیشترین متوسط قیمت به منطقه ۱۳ تعلق دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، بازار آپارتمان‌های مسکونی در مناطق ۹ تا ۲۰ که در نیمه جنوبی پایتخت قرار دارند نشان می‌دهد کمترین متوسط قیمت مربوط به منطقه ۱۷ با ۲.۱ و بیشترین به منطقه ۱۳ با ۴ میلیون تومان در هر متر مربع مربوط می شود.
مظنه قیمت مسکن در نیمه جنوبی تهران بر اساس معاملات دی ماه ۱۳۹۵
محله
متراژ
سن بنا
قیمت (تومان)
شادآباد
۵۷ متر
۸ سال
۹۰ میلیون
خلیج فارس
۵۰ متر
۸ سال
۹۷ میلیون
معلم
۷۰ متر
۵ سال
۱۰۰ میلیون
پرستار
۴۱ متر
نوساز
۱۰۰ میلیون
هاشم آباد
۶۵ متر
۷ سال
۱۴۰ میلیون
دخانیات
۶۰ متر
۵ سال
۱۴۶ میلیون
خاوران
۵۵ متر
۶ سال
۱۵۵ میلیون
آگاهی
۶۶ متر
۱۲ سال
۱۹۰ میلیون
مسعودیه
۷۷ متر
۳ سال
۱۹۲ میلیون
افسریه
۷۲ متر
۷ سال
۲۰۵ میلیون
دولاب
۷۹ متر
نوساز
۲۴۵ میلیون
قاسم آباد
۷۱ متر
نوساز
۲۷۷ میلیون
قیام
۸۸ متر
۷ سال
۳۰۲ میلیون
آهنگ
۷۵ متر
نوساز
۳۱۵ میلیون
بلوار ابوذر
۱۰۰ متر
۳ سال
۳۵۹ میلیون
امامت
۹۱ متر
۳ سال
۴۱۸ میلیون
با وجودی که برخی کارشناسان معتقدند رونق مسکن از جنوب تهران آغاز می‌شود، اما تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال جاری چندان این نظریه را تایید نمی‌کند. در میان مناطق جنوبی تهران بیشترین تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۴ با ۶.۳ درصد از کل معاملات شهر بوده و این در حالی است که این رقم ۱۰.۴ درصد کمتر از منطقه ۵ که از بیشترین تعداد معاملات برخوردار بوده است.
همچنین با وجود تراکم بالای واحدهای مسکونی، کوچک بودن بناها و ارزان بودن قیمت‌ها در جنوب تهران نسبت به مناطق شمالی، تعداد معاملات انجام شده در جنوب پایتخت بیش از ۳۵ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش نبوده است.
توزیع تعداد معاملات انجام شده در آذرماه ۱۳۹۵ حاکی از آن است که از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۷ درصد از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم ۱۰.۵ و ۱۰.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۳.۶ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۴، ۸، ۱۰، ۱۵، ۷، ۱ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۶.۴ درصد از تعداد معاملات تهران را به خود اختصاص داده‌اند.
اما سوالی که ذهن بسیاری افراد را به خود مشغول کرده این است که آینده بازار مسکن شهر تهران چه خواهد شد؟ آیا قیمت‌ها ثبات خواهد داشت یا سال آینده باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم؟ عمده کارشناسان می گویند علیرغم رشد ۱۰ درصدی معاملات در هشت ماهه سال جاری قیمت‌ها در سال آینده دچار جهش نخواهد شد؛ زیرا ظرفیت افزایش قیمت در بازار مسکن وجود ندارد؛ بخصوص اینکه در هفته های اخیر جهش قیمت دلار باعث شد تا سرمایه ها به سمت بازار ارز برود و به همین دلیل معاملات مسکن تهران در آذرماه دچار افت ۵.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل شود.
با این حال یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: تحلیل بازار مسکن از سال ۱۳۷۰ به بعد نشان می‌دهد هر زمان قمیت دلار افزایش پیدا کرده سوداگران به سمت بازار ارز می‌روند و پس از شش ماه تا یک سال وارد بخش مسکن می‌شوند.
مهدی روانشادنیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: روندهای گذشته نشان می‌دهد هر وقت رفتار بازار دلار ناگهانی بوده است، تاثیرات این رفتار شش ماه تا یک سال بعد در بازار مسکن بروز می‌یابد. این افزایش در کوتاه مدت، رکود مسکن را تشدید می‌کند؛ زیرا بخشی از سرمایه‌گذاران که سوداگران و سفته‌بازان هستند از این بازار خارج می‌شوند ولی در میان‌مدت و بلندمدت با ورود مجدد سوداگران، قیمت مسکن بالا می‌رود.
وی پیش‌بینی از آینده نرخ ارز را دشوار دانست و گفت: قیمت دلار در هفته‌های اخیر حدود ۱۵ درصد رشد کرده است. با این وجود می‌توان انتظار داشت که در شرایط حاضر تا انتهای سال ۱۳۹۵ تغییر قیمتی را در بازار مسکن نداشته باشیم، ولی احتمالا اگر صعود تدریجی نرخ دلار ادامه پیدا کند اثرات خود را در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ در بازار مسکن نشان می‌دهد.