تین نیوز| پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز ایمنی و تاکید بر توجه بر ارتقای تاب‌آوری شهری، برگزاری کنفرانس ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست در صنعت ساختمان، نشست هم اندیشی استادان با برگزارکنندگان، ابلاغ مصوبات شورای عالی درباره لواسان و پروژه هرمزان و ممنوعیت ساخت و ساز در پروژه هرمزان بخشی از موضوعات عمده مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.
مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت با یاد و خاطره زلزله بم و آسیب‌دیدگان آن حادثه تلخ که به دلیل ناایمن بودن ساخت و ساز تعداد فراوانی از هموطنان آن منطقه از ایران جان خود را از دست دادند همراه بود. به همین مناسبت نیز وزیر راه و شهرسازی در پیامی به مناسبت روز ملی ایمنی در برابر حوادث طبیعی پیامی را منتشر کرد. برگزاری همایش ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست در صنعت ساختمان (HSE) در استان مازندران و تلاش برای ایمنی، بهداشت و سلامتی و محیط زیست در صنعت ساختمان با مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها، تشریح دستاوردهای سفر به هند از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی و همچنین نشست هم اندیشی با فعالان، استادان دانشگاهی و صنعتگران عرصه ساخت و ساز به مناسبت برگزاری سومین همایش کنفرانس بناهای بلند که از ۲۸ تا ۳۰ دی ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود از اخبار حوزه مسکن و شهرسازی بود.
همچنین ابلاغ دو مصوبه از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در رابطه با مجتمع مسکونی هرمزان و مصوبه شورا درباره تخلفات ساختمانی لواسان، تهیه گسل‌های زلزله شهرهای کرمان، مشهد، تبریز و کرج و همچنین اعلام آمادگی مرکز تحقیقات برای تدوین آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر سونامی بخش دیگری از اخبار این هفته حوزه مسکن و شهرسازی را تشکیل داد.
توجه به ارتقاء تاب­‌آوری شهری
وزیر راه و شهرسازی در پیامی به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله ضمن تاکید بر توجه به ارتقای تاب‌آوری‌شهری به تعهد اخلاق حرفه‌ای مسئولان و بالاخص مدیریت‌شهری اشاره کرد و نوشت: روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای‌طبیعی، فرصتی است تا با مروری بر ظرفیت‌های‌موجود و چالش‌های پیشِ‌رو در این عرصه، دانش و آگاهی­‌های‌عمومی را ارتقا بخشیده و با تدوین اصول و قوانین ارتقاءدهنده پایداری اجتماعی و الگوهای توسعه، و نظارت دقیق بر اجرای این اصول و قوانین، زمینه­‌های کاهش آسیب­‌پذیری و بهبود و ارتقای ایمنی در بافت‌های شهری کشور را فراهم آوریم.
توجه صرف به اقدامات کالبدی در فرآیند بازآفرینی آثار جبران‌ناپذیری دارد
وزیر راه و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت در بیست و ششمین جلسه ستادملی بازآفرینی شهری پایدار شرکت کرد و گفت: بدون شک، مردم مخاطبان اصلی ما در برنامه‌های بازآفرینی هستند. ما در رویکرد جدید، کمتر به فکر مداخله مستقیم دولت در مناطق و برنامه‌ها بوده و اعتقاد داریم که با این روش، مشکلات بهتر رفع می‌شوند.
تشکیل ۶ دبیرخانه مقررات‌ملی ساختمان در ۶ استان/تلاش برای اجرایی‌کردن قانون اصلاح‌مصرف‌انرژی تا پایان
۹۵
حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی علاوه بر شرکت در کنفرانس ملی، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست در صنعت ساختمان (HSE)، از آغاز رایزنی‌ها با استان‌های مختلف برای ایجاد دبیرخانه دائمی مقررات ملی‌ساختمان خبر داد و گفت: دبیرخانه‌های دائمی موضوعی با هماهنگی کامل حوزه‌های ستادی تخصصی و با حداقل نیرو و رعایت کلیه قوانین، مقررات و اصول صرفه‌جویی و استفاده حداکثری از ظرفیت سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان و سایر تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی فعالیت می‌کنند.
این مقام‌مسئول، در همایش (HSE) در استان مازندران از تلاش برای اصلاح مصرف انرژی تا پایان سال ۹۵ خبر داد و برنامه‌ریزی‌های متعدد را برای جلوگیری از ادامه فرونشست‌ها در کلانشهرها تشریح کرد. وی در بخشی از سخنان خود گفت: متأسفانه موقعیت ما در مورد مبحث ۱۲ مقررات ملی و کنترل ساختمان با ایده‌آل قانون‌گذار فاصله جدی دارد و این سمینار فرصتی برای گفتگو و تعامل است تا فرآیند حدود ۴۰ سال تجربیات مختلف جامعه مهندسی در سطح جهان و همچنین در سطح ملی مورد بازنگری و تحلیل قرار بگیرد .در مورد مصرف بی‌رویه آب یادآوری این نکته ضروری است که علاوه بر از دست دادن مخازن آبی، زیرساخت‌ها نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند و کمبود منابع آبی و جنگ‌های احتمالی با موضوع آب بحث جدی شهرهای آینده ایران است.
توجه به بحران تخریب کشورهای جنگ‌زده در اولویت نظام برنامه‌ریزی‌شهری
محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نیز در گفتگویی به تشریح دستاوردهای سفر خود به هند پرداخت و گفت: ایران، میزبانی برگزاری دوره هفتم اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی آسیا و اقیانوسیه را برعهده دارد و طبق برنامه اجرایی مصوب در اجلاس، اقدامات و راهکارهای لازم برای پیشبرد برنامه های کشورها، طی دو سال آینده، مشخص و به عنوان پیوند اصلی سند اجلاس به تصویب رسید.
پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان وام ساخت به سازندگان و انبوه‌سازان در ۶ شهر
همچنین در هفته‌ای که گذشت، بانک‌مسکن اعلام کرد انبوه‌سازان واجد شرایط دریافت وام ساخت می‌توانند بدون سپرده این بانک از دوره‌های زمانی مختلف برای اخذ تسهیلات استفاده کنند.
اعلام‌آمادگی مرکز تحقیقات برای تدوین آیین‌نامه طراحی‌ساختمان‌ها در برابر سونامی/تهیه نقشه گسل زلزله شهرهای کرمان، کرج، مشهد و تبریز
محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگوی مشروح به اعلام آمادگی آن مرکز برای تدوین آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر سونامی خبر داد و جمعیت‌پذیرکردن مناطق‌مکران را راهکار افزایش تولید ناخالص‌داخلی عنوان کرد. وی همچنین از تهیه نقشه گسل زلزله شهرهای کرمان، کرج، مشهد و تبریز خبر داد.
سیدمحمد بهشتی رئیس سومین کنفرانس بلندمرتبه‌سازی در نشست هم‌اندیشی استادان، مدیران و صاحبان حوزه صنعت ساختمان با اشاره به شفافیت کنفرانس بناهای بلند در راستای توسعه پایدار شهری به شرایط بحرانی کشور در مورد آب و مساله محیط زیست اشاره کرد و گفت: سومین کنفرانس بناهای بلند استفاده بهینه از مصرف آب در ساختمان ها و شهرها را از منظر پایداری شهری مورد توجه قرار می دهد و تمرکز سومین کنفرانس برای تجربیات کنفرانس هبیتات استوار است.