در حالی که بازار مسکن همچنان دوران رکود خود را سپری می‌کند، گزارش‌ها از بخش مسکن حاکی است که هزینه‌های ساخت و ساز روز به روز بالا رفته و این موضوع تأثیر بسزایی بر قیمت تمام شده مسکن گذاشته است.
طبق گزارش های رسمی مرکز آمار متوسط هزینه ساخت و ساز مسکن در سال ۹۳ با قیمت‌های جاری روز ، متری بیش از یک میلیون تومان برای مسکن شهری و ۷۰۰ هزار تومان برای مسکن روستایی بود، اما گزارش‌ها از آخرین وضعیت هزینه‌ها در بازار ساخت و سازهای مسکونی حاکی از افزایش قیمت تمام شده است، به گونه‌ای که سازندگان مسکن در تهران به شدت از این وضعیت ابراز نگرانی کرده و آن را نگران کننده عنوان می‌کنند.
در حال حاضر متوسط قیمت تمام شده مسکن در تهران مترمربعی دو میلیون تومان برآورد می شود که البته در برخی نقاط پایین شهر کمتر از این عدد است.
این در حالی است که برخی از سازندگان معتقدند قطعا این رقم نیز با رشد هزینه های خرید انشعاب آب،برق و صدور پروانه های ساختمانی از یک سو و رشد قیمت برخی مصالح ساختمانی مثل میلگرد،تیرآهن و سیمان افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.
بنابراین گزارش،قیمت زمین و مصالح ساختمانی که عمده ترین بخش ساخت یک واحد مسکونی را تشکیل می دهد( قیمت تمام شده مسکن ترکیبی از هزینه ساخت و قیمت زمین است) در نیمه اول سال ۹۴ کاهش و سپس در نیمه دوم سال تثبیت شد. این موضوع باعث شد قیمت تمام شده ساخت مسکن شیب قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد،اما با آغاز سال ۹۵ و رشد برخی هزینه‌های مهم ساخت و ساز شاهد رشد قیمت تمام شده مسکن هستیم.
قیمت زمین مسکونی در تهران به عنوان جزء اول قیمت تمام شده مسکن که بالای نیمی از کل هزینه ها را در برمی گیرد، سال گذشته تقریبا ثابت بود به طوری که تخلیه حباب قیمت در بازار املاک کلنگی در سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴، باعث شد متوسط هر مترمربع زمین از شش میلیون تومان در بهار ۹۲، به چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در اواخر سال ۹۴ برسد.
برخی مشاوران املاک در تهران معتقدند رشد چند برابری صدور پروانه های ساختمانی،انشعابات برق،آب و میلگرد و سیمان قطعا به طور مستقیم بر قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار خواهد بود.
یکی از محصولاتی که بر قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار است، میلگرد و آهن آلات است که در نیمه اول سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ کاهش قیمت پیدا کرد، اما این روزها و به دلیل رشد نرخ دلار شاهد افزایش قیمت قابل ملاحظه این کالا هستیم.
*میلگرد از کیلویی ۱۳۰۰ به ۲۰۰۰ تومان و سیمان از پاکتی ۶۵۰۰ به ۹۰۰۰ تومان رسید
کریمی یکی از سازندگان مسکن می گوید: با رشد نرخ دلار قیمت میلگرد در طی روزهای گذشته از کیلویی ۱۳۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان افزایش یافته است و سیمان که سال گذشته حدود ۵ درصد با افزایش قیمت مواجه شده بود این روزها نیز از پاکتی ۶۵۰۰ تومان به ۹ هزار تومان رسیده است.
با این حال در نیمه دوم سال گذشته، نوسان قیمت این دو گروه مصالح ساختمانی پرمصرف که سهم بالای ۸۰ درصد در پروژه های ساختمانی نسبت به سایر مصالح را دارند، به سطح صفر رسیده بود.
*افزایش هزینه صدور پروانه ساختمانی از ۳۵ میلیون به ۸۵ میلیون تومان
جهانبخش مالکی یکی از مشاوران املاک معتقد است که قطعا رشد چند برابری هزینه صدور پروانه های ساختمانی باعث شده تا اکثر سازنده های مسکن این رشد هزینه ها را از جیب خریداران تامین کنند.
وی افزود:شهرداری سال گذشته برای صدور پروانه ساختمانی و جواز ساخت برای متراژ ۱۶۰ متر ۳۵ میلیون تومان از سازنده ها دریافت کرده بود اما امسال برای صدور جواز ساخت با همین متراژ ۸۵ میلیون تومان دریافت کرده است،پس وقتی این رشد هزینه ها در بخش مسکن رخ می دهد قطعا قیمت تمام شده ساخت نیز افزایش می یابد.
به گفته وی،رشد هزینه‌های انشعاب آب و برق نیز این روزها موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن خواهد شد، چرا که شرکت برق برای فروش کنتور تک فاز که چند ماه پیش یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می کرد این روزها دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دریافت می کند.
مالکی ادامه داد:قطعا وقتی هزینه صدور پروانه ساختمانی در یک مورد از ۳۵ میلیون تومان به ۸۵ میلیون تومان افزایش می یابد، انشعابات آب و برق چند برابر می شود و قیمت سیمان و میلگرد نیز دو برابر می شود باید منتظر افزایش قیمت تمام شده مسکن باشیم که البته دود این افزایش قیمت‌ها به چشم مصرف کننده نهایی و خریداران مسکن خواهد رفت.
سلامی یک فعال و سازنده مسکن نیز با بیان این که سود ساخت‌وساز در چند سال اخیر به‌شدت کاهش‌یافته است، گفت: در حال حاضر تمام هزینه‌های ساخت چند برابر شده است بطوریکه در حال حاضر در یک کارگاه ساختمانی دستمزد کارگر ساده روزانه بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان، آرماتوربند بین ۹۰ تا ۱۰۰هزار تومان، قالب‌بند بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و بنا بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان است که این رقم‌ها می‌تواند در شرایط مختلف کاری و مهارت‌های فنی کارگران تغییر کند.
وی با اشاره به اینکه این رقم ها نمی تواند چندان تاثیر زیادی بر روی قیمت تمام شده مسکن داشته باشد افزود:اما وقتی هزینه های انشعاب ،جواز ساختمانی و مصالح ساختمانی مثل سیمان و میلگرد و تیرآهن افزایش می یابد قطعا قیمت تمام شده مسکن نیز افزایش می یابد.
ابراهیمی یکی دیگر از انبوه‌سازان هم با اشاره به هزینه‌های سرباری که بابت دریافت مجوزهای مربوط به ساخت پرداخت می‌شود، گفت:یکی از مواردی که معمولاً کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، هزینه‌هایی است که سازندگان بابت دریافت مجوزها باید پرداخت کنند. به‌طور مثال هزینه دریافت پروانه ساخت طی سال ۹۳ و در ابتدای ۹۴ تقریباً ۳۰ درصد بالا رفت اما در سال ۹۵ باز هم بالاتر رفته است بطوریکه برای دریافت مجوز ساخت از سوی شهرداری می بینیم که به هیچ وجه شرایط سازنده ها در نظر گرفته نمی شود.
وی افزود:وقتی جواز صدور پروانه ساختمانی به یک باره دو برابر می شود آیا سازنده ها این رشد هزینه ها را که به شکل مستقیم بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر می گذارد از جیب خودشان پرداخت خواهند کرد.پس آسان ترین روش برای جبران این هزینه ها کشیدن مبلغ بر روی قیمت واحد مسکونی است.