وزیر اقتصاد با بیان ابعاد مختلف دستیابی به نرخ رشد ۷.۴ درصدی اقتصاد در نیمه اول امسال گفت:‌ در آینده نزدیک شاهد رشد بخش مسکن خواهیم بود.
به گزارش خبرنگار شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران (ایبِنا) علی طیب‌نیا در بازدید از نمایشگاه الکامپ درباره گزارش بانک مرکزی از رشد ۷,۴ درصدی نرخ رشد اقتصادی شش ماهه اول سال گفت: در سه ماهه نخست سال ۹۵ براساس آمار قبلی منتشر شده بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی کشور ۵.۴ درصد بود به این معنا که در سه ماهه نخست سال ۹۵ نسبت به سه ماهه نخست سال ۹۴ کشور شاهد نرخ رشد ۵.۴ درصدی بوده است.
وزیر اقتصاد با دفاع از نرخ رشد ۷.۴ درصدی اقتصاد اظهارداشت: هم‌ اکنون نرخ رشد در بخش‌های مختلف افزایش یافته همچنان که مثبت شدن نرخ رشد در بخش مسکن به خوبی در جامعه دیده می‌شود و در بخش‌های مختلف نیز نرخ رشد رضایت‌بخش است.
طیب نیا افزود: در سه ماهه دوم سال ۹۵ نسبت به سه ماهه دوم سال ۹۴ نرخ رشد اقتصادی بیش از ۹ درصد بوده که به معنی حرکت در جهت افزایش نرخ رشد اقتصادی است. به گفته وی، در شش ماهه نخست سال ۹۵ (ترکیبی از سه ماهه اول و سه ماهه دوم سال) در مقایسه با شش ماهه نخست سال ۹۴ نرخ رشد اقتصادی کشور ۷,۴ درصد شده است که این عدد دیروز توسط رییس جمهور در حضور مقام معظم رهبری نیز اعلام شد.
وی گفت: برای سال ۹۵ رشد اقتصادی ۵ درصدی هدفگذاری شده بود که از ابتدای سال به تحقق این هدف امیدوار بودیم و خوشبختانه اکنون از هدف ۵ درصد عبور کرده‌ایم. وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد در ادامه سال نیز نه تنها همین نرخ رشد را داشته باشیم، بلکه به حوزه‌های مختلف اقتصاد هم تسری یابد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: در حال حاضر نرخ رشد اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد افزایش یافته، برای مثال در بخش کشاورزی که البته در سال‌های گذشته و حتی در دوران تحریم نیز نرخ رشد این بخش مثبت بود و هیچگاه منفی نبود.
طیب‌نیا ادامه داد: همچنین هم‌ اکنون در بخش صنعت که نتایج آن به خوبی در جامعه دیده می‌شود نرخ رشد مثبت شده و در دیگر حوزه‌ها هم نرخ رشد رضایت‌بخش است. وی افزود: در این راستا جهت‌گیری فعلی دولت فعال کردن بخش مسکن است. با توجه به اینکه صنایع زیادی به بخش مسکن وابسته هستند فعال شدن بخش مسکن می‌تواند منجر به رشد اقتصادی شود که در زندگی عامه مردم قابل لمس است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: برنامه‌هایی برای خروج از رکود اجرا کرده‌ایم و برنامه‌های دیگری نیز خواهیم داشت، اما اکنون شاهد قرائن و نشانگرهای برنامه‌های اجرا شده هستیم. تمامی نشانگرهای رشد مسکن نشان می‌دهند که در آینده نزدیک شاهد رشد بخش مسکن در کشور خواهیم بود.
وی افزود: از اینکه دولت نیز در هدف مقابله با تورم موفق بوده خوشحالیم و امروز تورم در کشور تک رقمی است و بالاترین نرخ رشد در کشورهای منطقه به ایران اختصاص دارد. به گفته وی، در جلسه وزرای اقتصاد کشورهای نفتی در مهرماه طبق ارزیابی حاضران ایران موفق‌ترین عملکرد را در بین کشورهای نفتی از لحاظ مقابله با آثار کاهش قیمت نفت داشته است، زیرا در مواقع کاهش قیمت نفت کشورهای مبتنی بر اقتصاد نفتی با دو مشکل همزمان افزایش نرخ تورم و کاهش نرخ رشد اقتصادی مواجه هستند که خوشبختانه با وجود اینکه یکی از شدیدترین کاهش‌ قیمت‌ نفت در سال‌های گذشته از نظر مدت کاهش و میزان کاهش قیمت را تجربه کردیم اما نرخ رشد از زمستان مثبت شده بود و دوباره نیز در جهت افزایش نرخ رشد در حرکت هستیم.
وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد: تمام قوا، مردم و رسانه‌ها که نقش بسیار مهم دارند در جهت اصلاح نظام اقتصادی، بهبود زندگی مردم و افزایش نرخ رشد همکاری کنند. طیب‌نیا گفت: از اواخر سال گذشته و اوایل امسال اعلام کردم که نسبت به سال ۹۵ بسیار خوش‌بین هستیم و اهداف دسترسی به نرخ رشد بالا و تورم پایین کاملاً در دسترس هستند اما یک شرط دارد اینکه اجازه ندهیم حاشیه‌ها به متن غلبه کند که متأسفانه امسال با حاشیه‌هایی مواجه شدیم که به سرمایه اجتماعی لطمه می‌زند و بر زندگی مردم تأثیر منفی می‌گذارد.
وی خاطرنشان کرد: همه باید با هم کمک کنیم و با همدلی و هم‌زبانی زندگی بهتری را برای مردم ایران فراهم کنیم زیرا شایسته زندگی بهتری هستند. طیب‌نیا با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: استفاده از فناوری اطلاعات کمک موثری به‌کارآمدی و شفاف‌سازی بخش دولتی می‌کند.
طیب نیا گفت: اصلاح محیط کسب و کار و انجام فعالیت‌های اقتصادی با کمترین هزینه مبادله‌ای ممکن، تنها با راه‌حل IT امکانپذیر است، از اینرو تلاش کرده‌ایم در حوزه‌های مختلف در ارتباط با اقتصاد سامانه‌هایی را برای الکترونیکی کردن فعالیت‌ها طراحی کنیم.
وزیر اقتصاد به طرح جامع مالیاتی برای نوین‌سازی سیستم مالیاتی اشاره کرد و گفت: از این طریق بسیاری از مبادلات مالی در کشور تسریع و شفاف‌سازی می‌شود. طیب‌نیا پروژه گمرک را از دیگر اقدامات الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی اعلام کرد و ادامه داد: طرح گسترده درحال‌اجرای گمرک که به پیشرفت خوبی رسیده، تمام عملیات گمرکی را به صورت یکپارچه انجام می‌دهد و وصول درآمدهای دولت و وصول حقوق گمرک را امکان‌پذیر می‌کند،‌ همچنین افزایش وصولی‌های دولت، تسهیل و شفاف‌سازی جریان ورود و خروج کالا از کشور و کاهش قاچاق کالا از نتایج این پروژه خواهد بود.
به گفته وی، با پروژه گمرک فرایند ترخیص کالا تسهیل می‌شود و هزینه مبادلاتی برای فعالان اقتصادی به حداقل می‌رسد. وزیر اقتصاد همچنین از طراحی یک بستر یکپارچه برای تبادل اطلاعات اقتصادی در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این بستر که در نمایشگاه الکامپ به بازدیدکنندگان معرفی شده به دستگاه‌ها امکان مبادله اطلاعات در یک بستر امن و کارآمد را می‌دهد.
طیب‌نیا با ذکر مثالی افزود: برای مثال اگر قرار است مبادلاتی بین گمرک با سیستم‌های مالیاتی یا با بانک مرکزی انجام شود، اجازه مبادله اطلاعات در این بستر را صادر می‌کند. سیستم‌های بانکی و بیمه‌ای در کشور از خدمات فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند و هدف از این تغییرات ارائه خدمات بهتر به مردم و رضایت‌مندی مردم است، علاوه بر اینکه استفاده از فناوری اطلاعات نقش موثری در ارتقای شفافیت و سلامت در نظام اداری کشور خواهد داشت.