بازار مسکن سال آینده شاهد رشد تولید، رشد معاملات، رشد سرمایه‌گذاری و درنهایت رشد قیمت خواهد بود.
در روزهای گذشته بازارهای مالی کشور با جهش‌های قیمتی در ارز، طلا و سکه روبه‌رو بوده است و حالا این سؤال مطرح می‌شود که آیا این تغییرات روی بازار مسکن نیز اثر خواهد داشت و بعد از ماه‌های رکود در بازار مسکن شاهد رشد قیمت‌ها خواهیم بود؟
بیت‌الله ستاریان کارشناس مسکن در گفت‌وگو با سایت خبری اتاق تهران با اشاره به اینکه اگر قیمت دلار و ارزهای دیگر خارجی روند رو به رشدی را که در پیش‌گرفته است ادامه دهد شاهد تأثیر آن در بازار مسکن هم خواهیم بود، می‌گوید:« افزایش قیمت دلار ، ارزهای خارجی و طلا و... تاثیرات خود را به‌صورت مستقیم روی بازار مسکن خواهد داشت، البته این تاثیرات به‌صورت ناگهانی خود را نشان نمی‌دهد بلکه در یک پروسه 3 تا 4 ماهه ما شاهد این تأثیر خواهیم بود.»
او در ادامه در پاسخ به این سؤال که بازار مسکن تا پایان سال چه روندی را طی خواهد کرد، می‌گوید:« پیش‌بینی من این است که تا پایان سال جاری در بازار مسکن شاهد تحولی خاص نخواهیم بود و روند کنونی را با تغییرات جزئی ادامه خواهیم داد ولی از ابتدای سال آینده رشد را در پیش داریم. واقعیت این است که برخلاف پیش‌بینی‌ها بعد از توافق هسته‌ای و شروع برجام با سرعتی که تصور می‌شد ما شاهد گشایش‌های اقتصادی در کشور نبودیم ولی حالا باگذشت بیش از یک سال کم، کم تاثیرات را می‌بینیم که نمونه‌های آن افزایش فروش نفت و رشد اقتصادی کشور است و اعتقاددارم انعکاس این تحولات را در سال آینده در بازار مسکن خواهیم دید.»
او با اشاره به اینکه بازار مسکن سال آینده از رکود خارج می‌شود، می‌گوید: « بازار مسکن سال آینده شاهد رشد تولید، رشد معاملات، رشد سرمایه‌گذاری و درنهایت رشد قیمت خواهد بود. به نظرم سال آینده بازار مسکن با یک جهش قیمت محسوس روبه‌رو می‌شود. چند سالی است که بازار مسکن کشور در رکود بوده است و حالا تحولات با شیب تند و جهش ناگهانی روبه‌رو می‌شود، بهترین اتفاق در بازار مسکن همیشه این است که روند رشد قیمت‌ها به‌مرورزمان اتفاق بیفتد ولی وقتی چند سال رکود راداریم حالا باید منتظر جهش ناگهانی باشیم، در نظر داشته باشید که در این سال‌ها تولید چندانی متناسب با کشش بازار مسکن در کشور نداشته‌ایم و حالا طبیعتاً هرچقدر رشد اقتصادی داشته باشیم به همان میزان رشد قیمت در بازار مسکن را هم شاهد خواهیم بود.»