سخنگوی دولت با بیان اینکه یارانه نیازمندان قطع نمی‌شود، گفت: دولت مسکن مهر را نمی‌سازد، بلکه آن را تکمیل می‌کند.  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه ۱۸ آبان) در حاشیه بازدید از بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: دولت از آغاز امسال دو هدف…
سخنگوی دولت با بیان اینکه یارانه نیازمندان قطع نمی‌شود، گفت: دولت مسکن مهر را نمی‌سازد، بلکه آن را تکمیل می‌کند.
۲۵
 محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه ۱۸ آبان) در حاشیه بازدید از بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: دولت از آغاز امسال دو هدف را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی و رونق بخش‌های تولیدی آغاز کرده بود.
سخنگوی دولت با بیان اینکه مجموعاً ۱۵ هزار و ۶۵۵ واحد تولیدی مبلغی بالغ بر ۱۰هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دریافتی داشته‌اند، افزود: این پرداختی‌ها به دو صورت بوده؛ یکی از طریق استانداری‌ها به بانک‌ها معرفی شدند و یا به‌صورت مستقیم وام دریافت کردند.
نوبخت با ابراز اینکه ۷ هزار و ۳۳۱ واحد از طریق استانداری‌ها به بانکها معرفی شدند، خاطرنشان کرد: ۸ هزار و ۲۸۴ واحد نیز به‌صورت مستقیم وام دریافت کرده‌اند که ۹۸.۳ درصد از دو هدف دولت تحقق یافته است.
وی با اعلام اینکه یکی از اهداف دولت فعال کردن واحدهای خصوصی به‌غیر از مسیر اعطای تسهیلات بود، تصریح کرد: با تخصیص اعتباری بالغ بر ۳۷هزار میلیارد تومان، ۱۵هزار میلیارد تومان آن برای طرح‌های عمرانی و ۱۰هزار و ۵۰۰ میلیارد که به‌صورت اوراق بوده و ۴۵۰۰ میلیارد تومان آن به‌صورت نقدی برای رونق بخشیدن به بخش خصوصی اعطا شده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت امسال مجموعاً ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تن گندم خریداری کرده است، اظهار داشت: سال گذشته این عدد ۸ میلیون و ۸۲ هزار تن بود که افزایش چشمگیری در خرید گندم از کشاورزان داشته‌ایم.
نوبخت با یادآوری اینکه در سال ۹۱ قیمت تضمینی خرید گندم ۴۲۰ تومان بود، ادامه داد: در سال ۹۵ هر کیلو گندم به‌قیمت ۱۲۷۰ تومان از کشاورزان خریداری شد که افزایش ۳برابری قیمت را شاهد هستیم.
وی ادامه داد: ۱۴هزار و ۷۰۷ میلیارد تومان میزان پول گندم خریداری شده از کشاورزان بوده که به گندم‌کاران پرداخت شده است.
سخنگوی دولت با ابراز اینکه مصوبه اختصاص ۸هزار میلیارد به بیمه سلامت در هیئت دولت مصوب شده است، گفت: مجوز مصوبه پرداخت ۵هزار میلیارد تومان مطالبات بازنشستگان را از دولت گرفته‌ایم که در آینده نزدیک به آنها پرداخت می‌شود.
وی با اظهار “در ماه‌های گذشته در دولت تصویب شده بود برای بهبود وضعیت هوای پایتخت ۹۰ هزار تاکسی فرسوده را از دور خارج کنیم”، گفت: براساس آماری که به دستم رسیده، ۲۹ هزار و ۹۶۲ تاکسی نو جایگزین تاکسی‌های فرسوده شده است.
نوبخت با بیان اینکه براساس آخرین اقدام دولت یارانه مطبوعات ۸۵ میلیارد تومان بود، گفت: ۵۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دیگر به آن اضافه شد و مجموعاً یارانه مطبوعات ۱۴۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شده، البته باید این رقم تقویت شود.
سخنگوی دولت با اعلام اینکه دولت یارانه افراد نیازمند را قطع نخواهد کرد، تأکید کرد: من به همکارانم در سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کردم که اگر کسی نسبت به قطع یارانه خود اعتراض داشت، سریعاً آن را برقرار و مجدداً آن را بررسی کنند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر افزایش فساد اخلاقی و اقتصادی در کشور و نحوه مبارزه دولت با آن، خاطرنشان کرد: وظیفه دولت مبارزه با این‌گونه مفاسد است و باید نگاه نظارتی بیشتر شود.
این مقام دولتی با تذکر اینکه نفس این رخدادها نگران‌کننده است، تصریح کرد: باید در برخورد با فساد اغماض نشود و به‌صورت علنی و شفاف بیان شود.
نوبخت با ابراز اینکه مواضع دولت نسبت به مطبوعات شفاف و روشن است، اظهار داشت: دولت به آزادی بیان نظر و نقد در چارچوب قانون معتقد است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: اما دولت به عده‌ای که در حاشیه امن قرار گرفته‌اند و از قانون فراتر عمل می‌کنند اعتراض دارد، اگرچه عموم مطبوعات به قانون پایبند هستند.
وی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین پیگیری‌ها درباره صندوق ذخیره فرهنگیان و آیا اینکه در این صندوق تخلفاتی رخ داده، گفت: کارگروه ویژه‌ای به‌عنوان دستگاه نظارتی و با همکاری سایر دستگاه‌ها این امور را پیگیری می‌کنند و در آینده‌ای نزدیک گزارشی مبسوط را ارائه می‌کنیم.
نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه در راه خصوصی‌سازی برخی مدیران مقاومت می‌کنند، گفت: اگر منظور شما واگذاری سهام باشد، این امر به مراحل پایانی خود رسیده، زیرا در دولت قبل بیشتر واگذاری‌ها انجام شده بود، اگرچه ما به این واگذاری‌ها انتقاداتی داریم.
سخنگوی دولت ادامه داد: تنها ۱۳.۵ درصد به‌صورت واقعی از سهام‌ها به بخش خصوصی واگذار شد و بقیه به‌صورت رد دیون بود.
وی با یادآوری “نمی‌توانیم واحدهای خصولتی را خصوصی‌سازی بدانیم”، خاطرنشان کرد: اگرچه واحدهای زیادی برای واگذاری باقی نمانده، اما اصرار داریم موارد باقی‌مانده به‌صورت رد دیون به بخش‌های دیگر واگذار نشوند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ادامه داد: در حال حاضر مدیران در واگذاری‌ها دخیل نیستند و سازمان خصوصی‌سازی این امر را پیگیری می‌کند.
سخنگوی دولت ادامه داد: ۱۳۰هزار میلیارد تومان از این واحدها فروخته شده و موارد کمی باقی مانده است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره انجام تعهدات غربی‌ها در برجام گفت: در بحث برجام گزارشات متعددی ارائه شده، البته نباید از توقعاتی که از طرف خارجی داریم، بکاهیم و باید از ظرفیت‌ها به‌درستی استفاده کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اعلام اینکه اگرچه تحریم‌ها و قطعنامه‌ها لغو شده، اما همچنان در بحث بانکی مشکلاتی وجود دارد، گفت: دولت مساعی‌اش این است که پیگیری‌های لازم را در بحث برجام داشته باشد و مسئولان دستگاه دیپلماسی نیز کارشان را با قدرت انجام می‌دهند تا مطالبات عرضه شود.
نوبخت ادامه داد: طبق گزارش وزیر نفت، فروش نفت در مهرماه به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره تجمیع بیمه‌ها و اینکه این موضوع مطالبه رهبر انقلاب است، گفت: این موضوع در دو وزارتخانه بهداشت و رفاه در حال بررسی است که پس از جمع‌بندی در دولت گزارشی در این مورد ارائه می‌شود.
وی درباره خرید ۱۸ فروند ایرباس از یک شرکت لیزینگ تصریح کرد: چندین شرکت شرایط خود را براساس نرخ سود و چگونگی پرداخت اقساط به دولت ارائه کرده‌اند که باید آن را انتخاب کنیم و به‌محض قطعی شدن اینکه از کدام شرکت هواپیمای ایرباس خواهیم خرید به اطلاع عموم خواهد رسید.
نوبخت تصریح کرد: همه سیاست‌های‌ اقتصادی دولت در ستاد اقتصادی بررسی می‌شود و همه مسئولان مرتبط در اقتصاد در این ستاد حضور دارند و روزهای یکشنبه و پنجشنبه جلساتی را برگزار می‌کنند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آقای رئیس‌جمهور چرا در روز رأی اعتماد به ۳ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان جواب خبرنگاران را نداده‌اند، گفت: رئیس‌جمهور همواره جلسه‌ پرسش و پاسخ با رسانه‌ها دارد و اگر در روز رأی اعتماد به ۳ وزیر در مجلس به سؤالات برخی خبرنگاران پاسخ نداد، شرایط مناسب نبوده و ظرفیت این کار نبوده است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه گویا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با نظر آیات عظام تغییر کرده، گفت: وزرا با آیات عظام به‌صورت مستمر دیدار می‌کنند و نظرات آنها را اعمال می‌کنیم و ما سعی می‌کنیم در دولت هماهنگی بیشتری با علما داشته باشیم.
نوبخت ادامه داد: شورای فرهنگی همه مباحث فرهنگی را در حوزه اجرا دنبال می‌کند و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مباحث فرهنگی کشور را سیاست‌گذاری می‌کند و راهبری پیشبری کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی مبنی بر “صندوق بین‌المللی پول اخیراً گزارشی درباره رشد اقتصادی ایران در چند سال ارائه کرده و افق دولت در برنامه و بودجه چیست؟” گفت: صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود رشد ۴.۵ درصدی برای ایران پیش‌بینی کرده بود. هدف دولت سرمایه‌گذاری در بخش غیرنفتی و به‌ویژه در پتروشیمی و توسعه دانش‌بنیان است، اگرچه ما در صنایع خودرو با دنیا یک فاصله‌ای داریم، اما در دو بخش ذکرشده چون ما فاصله چندانی در این حوزه با کشورهای دیگر نداریم سرمایه‌گذاری بر روی آن بخش‌ها انجام می‌شود.
وی ادامه داد: نگاه دولت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های علم و فناوری برای برتر شدن در منطقه است.
نوبخت درباره اینکه رئیس‌جمهور سال گذشته اعلام کرده بود “بسته خروج از رکود فرهنگی را ارائه خواهیم کرد” و اینکه تکلیف این بسته چه شده، گفت: هفته آینده با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان مالیاتی درباره مالیاتی که مطبوعات پرداخت می‌کنند، جلسه‌ای خواهیم داشت.
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در مورد تمهیدات دولت برای رفع کمبود آب در خراسان‌جنوبی گفت: هفته آینده جلسه‌ای با رئیس مجمع نمایندگان خراسان برای رسیدگی به مشکلات این استان خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین تمهیدات دولت برای رفع مشکل مسکن مهر گفت: دولت مسکن مهر را نمی‌سازد، بلکه موظف است تسهیلات لازم برای بخش تعاونی‌ها و بخش خصوصی برای اتمام پروژه مسکن مهر فراهم کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: دولت تلاش دارد با توجه به افزایش قیمت‌ها سقف وام را متناسب با آن افزایش دهد و از سوی دیگر قسمتی از قیمت تمام‌شده را که باری بر دوش متقاضیان است، بردارد.
نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: دولت قرار است هزار میلیارد تومان برای تأسیسات واحدهای مسکن مهر پرداخت کند.