رئیس مرکز آمار ایران گفت: با مشارکت ۴۴.٧ درصدی مردم در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن تا ساعت شش صبح امروز (جمعه)، از اهداف ملی سرشماری عبور کردیم.
به گزارش ایرنا، امیدعلی پارسا افزود: تا ساعت شش صبح روز جمعه 10 میلیون و630 هزار خانوار( 35 میلیون و 740 هزار نفر) در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن سال 1395 مشارکت کرده اند.
وی اظهار داشت: تا ساعت 24 امروز فرصت داریم به یک رکورد بین المللی در مورد مشارکت در سرشماری اینترنتی برسیم.
پارسا اظهار امیدواری کرد: هموطنانی که هنوز فرصت نکرده اند در سرشماری اینترنتی شرکت کنند، برای تکمیل طرح ملی حداکثر استفاده را از این فرصت که برای سهولت کار آنان فراهم شده است، به عمل آورند.
وی گفت: سهم سرشماری اینترنتی در کشور ژاپن در سال 2015 برابر با 37 درصد بود که ایران از این رقم عبور کرد. بنابراین تا پایان روز جمعه فرصت داریم یک رکورد بین المللی به ثبت برسانیم و این نیازمند حمایت مردم در ساعات باقی مانده است.
مرکز آمار ایران ثبت نام اینترنتی هشت میلیون و 881 هزار خانوار را هدف گذاری کرده بود.
مهلت ثبت نام اینترنتی در سرشماری عمومی نفوس و مسکن تا ساعت 24 جمعه (سی ام مهرماه) تمدید شده است و از بیست و هشتم مهرماه نیز هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن به روش حضوری با استفاده از تبلت آغاز شد و یک ماه ادامه دارد.
وی اعلام کرد: به منظور جلوگیری از دوباره شماری و هرگونه خطای احتمالی، ثبت نام در سامانه سرشماری تا پیش از مراجعه مامور سرشماری به خانوار معتبر است؛ بنابراین هنگام مراجعه ماموران سرشماری، خانوارها باید اطلاعات خود را از طریق مصاحبه حضوری در اختیار ماموران سرشماری قرار دهند و پس از آن ثبت نام اینترنتی مردود است.
مرکز آمار ایران اعلام کرده است، خانوارها پس از ثبت نام در سامانه اینترنتی، کد دریافتی را حفظ و هنگام مراجعه مامور سرشماری به منزل، آن را ارایه کنند تا دیگر به سرشماری حضوری نیازی نداشته باشند.
خانوارها می توانند در مدت تعیین شده اطلاعات خود را از طریق سامانه اینترنتی www.sarshomari95.ir ثبت کنند.
همه خانوارهایی که به شکل اینترنتی اطلاعات آماری خود را تکمیل کنند، از دو گیگابایت اینترنت رایگان بهره مند می شوند.
همچنین هزار نفر از افرادی که در سرشماری اینترنتی مشارکت کنند، با قرعه کشی از جایزه 10 میلیون ریالی برخوردار می شوند که تاکنون 6 دوره آن انجام شده است.
500 جایزه ١٠ میلیون ریالی نیز برای مدیران مدارسی در نظر گرفته شده است که بتوانند خانواده های دانش آموزان را به مشارکت اینترنتی سرشماری تشویق کنند.
بر اساس پیش بینی انجام شده، نتایج اولیه سرشماری امسال یکم تا پانزدهم دی ماه و نتایج تفصیلی آن مرداد سال 1396 منتشر می شود.