حزب الله : یک کارشناس بازار مسکن گفت: روند بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری تغییری نخواهد کرد و بازار همچنان در رکود به سر می‌برد و با وجود اتمام فصل نقل و انتقالات از رونق نسبی به وجود آمده در بازار رهن و اجاره نیز کاسته شده است.به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، با پایان فصل تابستان، تب بازار اجاره هم فروکش کرده و اندک رونقی که به دلیل حضور اجاره نشین‌ها در بازار ایجاد شده بود، از بین رفت؛ بنابراین پاییز امسال در حالی شروع شد که بنگاه‌های املاک روزهای بدون مشتری را سپری می‌کنند و همچنان رونقی در ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن ایجاد نشده است.
براین اساس، پیش بینی کارشناسان بازار مسکن در نیمه اول سال این بود که شش ماهه دوم با افزایش وام مسکن و ایجاد صندوق پس انداز یکم احتمال تغییراتی در بازار مسکن وجود دارد؛ موضوعی که هنوز نمی‌توان در مورد آن اظهار نظری داشت، چرا که فعلا بازار تغییر محسوسی را نسبت به نیمه اول سال نداشته است.
از سوی دیگر فرارسیدن ماه محرم، موضوع دیگری است که به رکود این بازار دامن می‌زند و تقریبا در این ماه به دلیل ایام عزاداری، متقاضی برای خرید و اجاره مسکن به ندرت یافت می‌شود و فقط افرادی که اجبار داشته باشند، به سراغ خرید یا اجاره می‌روند.
اما برخی از بنگاه‌های املاک پیش بینی می‌کنند که پس از ماه محرم، ممکن است بازار خرید وفروش مسکن رونق بیشتری نسبت به نیمه اول سال پیدا کند، هرچند که بازهم شرایط مناسبی برای بازار مسکن ایجاد نمی‌شود. در این بین یکی از مشاوران املاک معتقد است که بالاخره متقاضیانی که نیاز به خرید مسکن دارند وارد بازار مسکن می‌شوند اما هنوز منتظرند تا نتیجه این رکود را ببینند.
نیاز به مسکن در کشور هنوز وجود دارد بنابراین باید واحدهایی به تعداد متقاضی ساخته شود پس این شرایط نمی‌تواند ادامه داشته باشد، اما هر کدام از سازندگان و خریداران در انتظار وضعیت آینده بازار هستند تا قدم‌های محکم تری بردارند.
بررسی آماری معاملات اجاره در مهر نشان می‌دهد که ثبات قیمت‌ها را در این ماه حاکم است و پیش‌بینی می‌شود که در اواخر پاییز و آستانه زمستان بازهم اجاره بها کاهش می‌یابد.
برآورد می‌شود بازار خرید و فروش مسکن در پاییز و زمستان امسال رونق بگیرد تا شرایط بهتری برای خریداران و سازندگان ایجاد شود، رونق نسبی بازار در فصل زمستان می‌تواند بازار معاملات مسکن در بهار سال ۹۵ را با شرایط جدیدی روبرو کند و رونق خوبی را در سال آینده به دنبال داشته باشد.
در شرایط فعلی قیمت مسکن تغییری جزئی پیدا کرده که این تغییرات از تورم پایین‌تر است، اما به هر حال همین تغییر اندک ممکن است، سبب بهبود اوضاع مسکن شود و تا پایان سال نیز تغییر آنچنانی در قیمت مسکن ایجاد نمی‌شود و نهایتاً تغییرات قیمت در محدوده تورم خواهد بود.
بر این اساس محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن در این باره گفت: روند بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری تغییری نخواهد کرد و بازار همچنان در رکود به سر می‌برد و با وجود اتمام فصل نقل و انتقالات از رونق نسبی به وجود آمده در بازار رهن و اجاره نیز کاسته شده است.
وی در این باره ادامه داد: انتظار می‌رود روند فعلی موجود در بازار مسکن تا نیمه نخست سال آینده نیز ادامه داشته باشد و شاهد تغییر چندانی در قیمت‌ها نباشیم.
کارشناس بازارمسکن در خصوص تاثیر افزایش وام مسکن بر روق بازار گفت: افزایش وام مسکن به 80 میلیون تومان نیز نتوانسته تاثیر چندانی بر روند بازار مسکن داشته باشد زیرا با وجود بازپرداخت بالای این وام‌ها و اقساط طولانی مدت افراد توانایی دریافت ایگونه وام‌ها ندارند پس طبیعی است این امر نیز نتواند باعث رونق بازار مسکن شود.
سرحدی تصریح کرد: با وجود آرامش موجود در بازار مسکن زمان مناسبی برای خرید فراهم شده و افراد می‌توانند با خیال آسوده و بدون انتظار از نوسان به معامله بپردازند.
براساس گزارش میزان، روند رکود در بازار مسکن همچنان ادامه دارد و با وجود اتمام فصل نقل وانتقالات مستاجران بازهم شاهد ادامه آرامش در این بازار هستیم.