مدیرکل دفتربرنامه ریزی طرح های بنیاد مسکن بااشاره به همکاری این بنیاد با سازمان ثبت اسناد برای صدور سند روستایی،گفت:تاکنون بیش از ۳میلیون و۴۷هزار و ۶۷۹ واحد مسکونی دارای سند مالکیت شده اند.
به گزارش گروه اقتصادی آنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، غلامرضا مجیدی افزود: براساس قوانین مصوب، صدور سند ملکی برای شهرهای زیر ۲۵ هزارنفرجمعیت با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می شود که تعداد این اسناد ملکی ۱۴۱هزار و ۴۷۷جلد سند است.
وی ادامه داد: صدور سند مالکیت شهری برای شهرهای کمتراز ۲۵هزارنفرجمعیت از۵ سال گذشته آغاز شده است.
به گفته مجیدی، صدور سند اصلی مالکیت روستایی هم از زمان برنامه دوم توسعه کشور آغاز شد اما این طرح تا اواسط برنامه سوم توسعه عملیاتی نشد.
این مقام مسئول در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت: هم اکنون سه پنجم از۴.۵میلیون واحد مسکونی روستایی درکشور دارای سند مالکیت رسمی هستند و ساماندهی این موضوع علاوه برکاهش تعداد دعاوی حقوقی، امکان استفاده از تسهیلات بانکی را برای روستاییان افزایش داده است.
وی بااشاره به ارائه خدمات فنی صدور پروانه ساختمانی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: دهیاری ها پیش از صدور پروانه، ضوابط ساخت وساز روستایی را با مقررات ملی ساختمان و طرح های هادی تطبیق می دهند و طی چندسال اخیر بیش از ۲ میلیون و۴هزار و ۴۵۸فقره خدمات فنی ارائه شده است.
مجیدی تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بهسازی بافت های ارزشمند روستایی است بر همین اساس تعدادی از روستاهای تاریخی به عنوان روستای هدف انتخاب شدند که ازاین میان برای ۸۴ روستا طرح بهسازی انجام شده و عملیات اجرایی ۶۱ روستا آغاز شده است.