در حالی دولت وارد چهارمین سال فعالیت خود شده است که مردم در انتظار تحقق وعده‌ها در بخش مسکن هستند تا بتوانند وارد خرید و فروش‌ها شوند.
قتصاد پرس: تکلیف بازار مسکن در سال پایانی دولت یازدهم چه می‌شود؟ این پرسشی است که فعالان بازار مسکن در پی پاسخ کارشناسی به آن هستند. در همین حال، آخرین آمارهای خرید و فروش مسکن نیز به نوعی می‌تواند وضعیت فعلی بازار را نشان دهد.
در سال‌های اخیر به دلایلی از جمله رکود اقتصادی و همچنین بالا بودن نرخ سود بانکی، تقاضا در بازار مسکن کاهش یافت و به تبع آن سرمایه‌گذاری از سوی سازندگان مسکن نیز ریزش کرد اما مسئولان دولتی می‌گویند: با توجه به برخی سیاست‌های اتخاذ‌شده در حوزه اقتصاد کلان و بخش مسکن از جمله کاهش نرخ سود بانکی و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، در ماه‌های اخیر تقاضا در بخش مسکن تا حدودی تحریک شده است و می‌توان انتظار داشت با تداوم این شرایط و افزایش فروش واحدهای مسکونی تکمیل‌شده، به مرور ساخت و ساز نیز رونق یابد و شاهد رونق همه‌جانبه  در بخش مسکن باشیم.
البته نباید فراموش کنیم که در سال ۹۳ بازار معاملات مسکن در انتظار یک تصمیم گیری مهم در عرصه سیاست بین الملل بود و بسیاری از متقاضیان بازار مسکن چشم انتظار نتیجه مذاکرات بودند تا بتوانند به بازار معاملات ورود کنند، این در حالی بود که بسیاری بر این باور بودند که با توافق هسته ای وضعیت مسکن در ایران بهتر می شود.
در همین حال، آمارها نشان می دهد  در ۱۵ روز نخست شهریورماه در شهر تهران ۶ هزار و ۱۹۱ قرارداد خرید و فروش و ۷ هزار و ۹۳۰ قرارداد اجاره منعقد شده که در هر دو بخش نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۴ حجم معاملات افزایش پیدا کرده است.
همچنین مشاوران املاک نیز بر این نکته اذعان داشته اند که تقاضا برای خرید همچنان بالاست و حضور موثر فروشندگان در بازار نیز نقش مهمی در استمرار رونق در بازار داشته است.
در این رابطه علی چگنی، یکی از مقامات وزارت راه و شهرسازی گفت: در سالهای اخیر به دلایلی از جمله رکود اقتصادی ناشی از شرایط تحریمی و کاهش درآمدهای نفتی و همچنین بالا بودن نرخ سود بانکی، تقاضا در بازار مسکن کاهش یافت و به تبع آن سرمایه‌گذاری از سوی سازندگان مسکن نیز کاهش یافت اما با توجه به برخی سیاست‌های اتخاذ‌شده در حوزه اقتصاد کلان و بخش مسکن از جمله کاهش نرخ سود بانکی و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، در ماه‌های اخیر تقاضا در بخش مسکن تا حدودی تحریک شده است و می‌توان انتظار داشت با تداوم این شرایط و افزایش فروش واحدهای مسکونی تکمیل‌شده، به مرور ساخت و ساز نیز رونق یابد و شاهد رونق همه‌جانبه در بخش مسکن باشیم
با این وجود، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز پیش‌بینی کرده سیر صعودی قراردادهای خرید و فروش در ماه‌های آینده ادامه داشته باشد. حسام عقبایی در این رابطه اظهار داشت: به طور معمول شکل‌گیری رونق در بازار مسکن و افزایش حجم معاملات از پایتخت شروع می‌شود و به مرور ظرف سه، چهار ماه به شهرهای بزرگ و بعد هم به شهرهای کوچک سرایت می‌کند.
به گفته وی، افزایش حجم معاملات در حالی پیش بینی می شود که به احتمال زیاد تا پایان سال شاهد افزایش یا رشد قیمت در این بازار نخواهیم بود و می توان روزهای خوشی را برای بازار مسکن متصور شد.
رونق بازارمسکن در راه است
در همین حال، رئیس کل بانک مرکزی نیز از ارایه تسهیلات مسکن منطقه‌ای خبر داد و گفت: این تسهیلات زمینه ساخت و ساز مسکن و همچنین ساختمان را در استان های مختلف رونق دهد.
ولی الله سیف اظهارداشت: بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار از سال گذشته تا کنون تحرک مناسبی در بخش مسکن به عنوان پیشران اقتصاد کشور مشاهده می شود. این مصوبه نیز یکی از مصوباتی است که می تواند زمینه ساخت و ساز مسکن و همچنین ساختمان را در استان های مختلف رونق دهد .
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این اقدام در بدو امر پیشنهادی بود که توسط وزارت راه و شهر سازی مطرح شد و بانک مرکزی از بانک مسکن خواست که آن را بررسی کند و نهایتا شورای پول و اعتبار هفته گذشته آن را تصویب کرد.