رییس انجمن انبوه‌سازان تهران می‌گوید: وام صندوق پس انداز مسکن یکم عموم متقاضیان مسکن را در بر نمی گیرد و باید از طریق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (اوراق تسه) اقدام کنند. در حال حاضر نیز قیمت هر برگ ۵۰۰ هزار تومانی تسه حدود ۱۰۰ هزار تومان است، یعنی نزدیک ۲۰ درصد از وام مسکن صرف خرید اوراق می‌شود که این مساله کار را مشکل کرده و کم کم دریافت وام برای متقاضی گران تمام می‌شود.به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،حسن محتشم اظهار کرد: وام صندوق پس انداز مسکن یکم بخشی از مخاطبین مسکن را پوشش می‌دهد که همان خانه اولی‌ها هستند که با شرایط خاص می‌توانند از آن استفاده کنند اما عموم متقاضیان مسکن واجد این شرایط نیستند و باید از طریق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (اوراق تسه) اقدام کنند. در حال حاضر نیز قیمت هر برگ ۵۰۰ هزار تومانی تسه حدود ۱۰۰ هزار تومان است، یعنی نزدیک ۲۰ درصد از وام مسکن صرف خرید اوراق می‌شود که این مساله کار را مشکل کرده و کم کم دریافت وام برای متقاضی گران تمام می‌شود.
وی افزود: دولت پیشنهاد کرده تا اوراق تسه را به بانک‌های دیگر هم بدهند که اگر این اتفاق بیفتد قیمت خرید اوراق عادلانه و منصفانه می‌شود و می‌تواند بخشی از بازار را جوابگو باشد. به همین دلیل تسهیلات لازم است و برای گروههایی از جامعه تاثیر می‌گذارد اما این اقدامات برای خارج کردن مسکن از رکود کافی نیست.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران ادامه داد: طبق طرح جامع مسکن باید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازیم که برنامه‌ریزی برای آن نداشته و نداریم. حتی اگر از همین امروز اقدام برای ساخت سالیانه یک میلیون مسکن را آغاز کنیم ممکن است ۱۰ سال دیگر به نقطه سر به سر برسیم؛ زیرا در حال حاضر ۱۹ میلیون حاشیه‌نشین در بافتهای فرسوده داریم که بخش زیادی از آنها بدون مسکن هستند. لذا نوسازی و تامین مسکن در این بافتها باید توامان انجام شود.
وی همچنین به حدود یک میلیون ازدواج سالیانه که نیاز به واحد مسکونی را ایجاد می‌کند اشاره و به ایسنا گفت: دولت باید تحولاتی در بخش مسکن اعمال کند که منجر به گردش اقتصاد، ‌نقدینگی مناسب و چرخش در اقتصاد به شکل منطقی و اصولی شود و مسکن با اتکا به درآمد سرانه از رکود دربیاید.
به گفته محتشم، اگر درآمد سرانه در همین اندازه باشد امکان فراهم کردن خانه برای متقاضیان مسکن فراهم نمی‌شود و از سوی دیگر تجمیع تقاضا نگرانی از این بابت ایجاد می‌کند که در آینده شرایط برای جهش قیمت مسکن فراهم شود.
رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران همچنین درباره بازار اجاره و تاثیر کاهش سود بانکی به ۱۵ درصد در بخش اجاره اظهار کرد: هر تصمیمی معمولا اثرات منفی و اثرات مثبت دارد. کاهش سود از این جهت که می‌تواند پولهای بلوکه شده در بانکها را وارد چرخه اقتصاد کند کار مثبتی است. دولت هم توانسته تورم را به زیر ۱۰ درصد برساند. به همین لحاظ سود بانکی باید پایین بیاید و حدود ۱۲ درصد بشود.
وی تصریح کرد: از طرف دیگر با کاهش سود بانکی، موجرین دیگر علاقه ندارند که پولهای خود را به بانک بسپارند. به همین دلیل مبلغ ودیعه را کاهش می‌دهند و اجاره بها را بالا می‌برند که این باعث فشار به مستاجران می‌شود. اما اجاره تابعی از قیمت ملک است و زمانی اجاره بها پایین می‌آید که آن‌قدر مسکن داشته باشیم که در فضای رقابتی، اجاره بها کاهش یابد.
محتشم با اشاره به نحوه خرید مسکن در کشورهای توسعه یافته گفت: در کشورهای توسعه یافته اجاره به قدری پایین است که افراد به جای خرید مسکن ترجیح می‌دهند اجاره‌نشین باشند؛ زیرا عرضه بیش از تقاضاست. اما در ایران قیمت اجاره بر مبنای قیمت ملک تعیین می‌شود که حداکثر یک چهارم و حداقل هم یک هفتم قیمت ملک را تشکیل می‌دهد و این شرایط بستگی به کشش بازار دارد.
رییس انجمن انبوه‌سازان تهران اظهار کرد: معمولا وقتی نرخ سپرده بانکی پایین می‌آید موجران از ودیعه می‌کاهند و به اجاره می‌افزایند. در این شرایط اجاره برای مستاجر سخت می‌شود. لذا زمانی که مستاجرین توان پرداخت نداشته باشند موجرین ناچارند معادله یک میلیون تومان ودیعه به ازای ۳۰ هزار تومان اجاره را به ۲۰ هزار تومان برسانند. فعلا عدد ۳ درصد سالهاست که بین مالکان و مستاجران جا افتاده و با بخشنامه و دستورالعمل کاهش نمی‌یابد اما فشار مستاجران می‌تواند این معادله را تغییر دهد.