باتوجه به افزایش اعتبار شش ماهه اوراق تسهیلات مسکن و بالارفتن تقاضا برای خرید اوراق این امر باعث بالارفتن قیمت آن شده که بالا رفتن قیمت تمام شده وام، توان خرید مسکن برای متقاضیان واقعی را کم‌تر می‌کند.اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای مرداد ماه با قیمت 92 هزار تومان فروخته می‌شد با افزایش قیمت شدیدی در دو هفته اخیر روبه رو شده و افراد باید برای خرید هر برگه 101 هزار تومان هزینه کنند. 
 
همچنین افزایش شش ماهه اعتبار اوراق تسهیلات مسکن(تسه) و از طرفی زیاد شدن تقاضا برای خرید این اوراق باعث بالارفتن قیمت آن شده است. 
 
این افزایش قیمت در حالی روند صعودی به خود گرفته که رکورد در بخش مسکن هنوز پابرجاست و تغییری در میزان قدرت خرید مردم با اقساط بالای وام‌های مسکن دیده نمی‌شود. 
 
احمدرضا سرحدی کارشناس مسکن در زمینه رکود حاکم در بخش مسکن، گفت: رکود بخش مسکن مربوط به این می‌شود که متقاضیان واقعی مسکن توان خرید ندارند و باتوجه به این که در بخش عرضه با مشکلی مواجه نیستیم باید بخش تقاضا را تقویت کنیم. 
 
وی در پاسخ به این سوال که اوراق مسکن و افزایش 6 ماهه اعتبار آن چه نقشی در خروج مسکن از رکود خواهد داشت، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت این اوراق به دلیل افزایش تقاضا با رشد شدیدی روبه رو شده و این افزایش قیمت تبدیل به یک عمل سوداگرانه شده است. 
 
این کارشناس مسکن افزود: در کنار افزایش 6 ماهه اعتبار اوراق تسهیلات مسکن (تسه)، افزایش قیمت اوراق به ضرر متقاضیان واقعی خرید مسکن است و قیمت تمام شده وام را برای آنها بیشتر می‌کند. 
 
سرحدی کاهش اقساط تسهیلات ‌مسکن را برای خروج مسکن از رکود موثر دانست و گفت: با توجه به اینکه کاهش سود وام‌ها بیش از این عملی نیست، افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات می‌تواند به کاهش بیش‌تر اقساط کمک کند و افرادی که توان خرید مسکن را ندارند نیز به صاحب‌خانه شدن فکر کنند. 
 
وی نزدیک بودن دوره انتخابات دوازدهم را دلیل دیگر برای دور جدید رکود در بخش مسکن دانست و اظهار کرد: مردم با توجه به وعده ها و به امید کاهش قیمت مسکن در دولت جدید برای خرید مسکن دست نگه‌می‌دارند تا منتظر اتفاقات تازه ای در این حوزه باشند. 
 
این کارشناس مسکن کاهش قیمت خانه را در آستانه انتخابات طبیعی دانست و افزود: این کاهش قیمت در هنگام نزدیکی انتخابات کاملا عادی است و بعد از انتخابات نیز تا مستقر شدن کامل دولت جدید ادامه خواهد داشت. 
 
سرحدی به تک نرخی شدن ارز در چند ماه آینده و تاثیر آن در بخش مسکن اشاره کرد و گفت: معمولا تک نرخی شدن ارز باعث بالارفتن قیمت ارز خواهد شد و باتوجه به اینکه هر تحول مالی در بخش مسکن تاثیر به‌سزایی دارد، تک نرخی شدن ارز نیز در بالارفتن قیمت مسکن تاثیرگذار است. 
 
براین اساس این گزارش به نظر نمی‌رسد تا چند ماه آینده شاهد خروج مسکن از رکود باشیم و متقاضیان واقعی با توجه به قدرت خرید پایین و قیمت اوراق تسهیلات مسکن که روزبه روز در حال افزایش است باید همچنان در رویای خانه دار شدن به سر ببرند