از قدیمی ترین روش ها برای نگهداری از باغ ویلا ، آموزش سگ ها میباشد
این روز ها مالکان با نصب سیستم های دزدگیر و دوربین مدار بسته  از باغ خود نگهبانی میکنند ؛ با این روش جلوی ورود دزد ها را میگیرند.
از ساده ترین اقدام های برای نگهبانی از باغ ویلا نصب نرده های نیزه ای بر روی دیوار است. حتی میتوانید از شیشه خورده ها بر روی دیوار ها در میان سیمان قرار دهید.
ولی با همه این داستان ها داشتن یک سگ نگهبان در باغ خیال شما را راحت میکند. سگ ها با هوش بالایی دارند به سرعت یاد میگیرند از ملک شما محافظت کنند.
سگ ها از ورود حیوان هایی مثل روباه و شغال و هم جلوگیری میکنند کاری که هیچ دوربین و سیستم دزدگیری نمیتواند انجام دهد.

در طول تاریخ یکی مهم ترین وظایف سگ ها، نگهبانی دادن و محافظت از صاحبانشان در برابر انسان های غریبه و حیوانات دیگر بوده است. با اینکه سگ های مدرن و امروزی هم دوست دارند به صورت غریزی از ما و خانمان نگهبانی کنند ولی غریزه نگهبانی، هشدار و فراری دادن غریبه ها در برخی نژادها قوی تر است و به همین خاطر آن ها به سگ نگهبان معروف شدن. در ادامه با آبادگران همراه باشید تا انواع سگ های نگهبان را بیشتر بشناسیم.

آشنایی با نژاد سگ آلابای | Alabai
این سگ سفید رنگ نگهبان مجهز شده به قدرت ذاتی در نگهبانی و عضلات قوی و نیرومند. پوشش مضاعف سفید رنگ، کوتاه و با طول متوسط دارد که زندگی حیوان را در هر شرایط آب و هوایی فراهم می کند و هرگز بصورت نمدی در نمی آید. نکته قابل توجه اینکه آکباش از معدود نژادهایی است که از موهایش عطر و رایحه سگ به مشام نمی رسد. دارای سر و آرواره بزرگ می باشد. گوش ها بی شکل و از دو سوی سر آویزان هستند. چشم ها بادامی شکلند و رنگ آنها از عسلی روشن تا قهوه ای تیره متغیر است. دارای گردن قدرتمند و عضلانی، پنجه ای بزرگ و ناخن های ضخیم به رنگ خاکستری، قهوه ای، سفید و یا مشکی اند.
آفچارکای آسیای مرکزی سگی است آرام، نترس، مستقل، مقاوم که معمولاً با افراد خانواده به خوبی رفتار می کند، گرچه باید در رابطه با کودکان احتیاط کرد. در خارج از محیط منزل سگی است حکم فرما نسبت به سایر سگ ها و افراد غریبه مهاجم می باشد. همانند یک نگهبان عالی عمل می کند. معمولاً در طول شب پارس می کنند و این ممکن است برای همسایه ها ایجاد مزاحمت نماید. باید از تولگی به خوبی اجتماعی شود. با سایر حیوانات (به غیر از سگ ها) رابطه خوبی دارد. از زندگی در میان افراد خانواده لذت می برد. در گذشته به عنوان سگ گله از آن بهره گرفته می شد. سگی نیست که به همگان پیشنهاد گردد.
این نژاد به صاحبی نیاز دارد که به خوبی با رفتارهای سگ های گله آشنا باشد و نیاز به آموزش دقیق و با پشتکار دارد. این نژاد نیاز به یک رئیس و رهبر دارد تا از او اطاعت کند. در مقابله با افراد نا آشنا غرض می کند و گاز می گیرد. این اصل را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد یک رابطه موفق باید همیشه انسان به عنوان رئیس گروه باشد و انسان است که همیشه تصمیم گیرنده است نه سگ.

پیت بول، قوی ترین سگ دنیا! (خصوصیات پیت بول، تربیت،نگهداری و مشخصات)

نژاد سگ آمریکن بولداگ | American Bulldog
بسیار عضلانی، خوش بنیه و قدرتمند. هیکلی جمع و جور دارد. آمریکن بولداگ دارای پاهای بلند و کشیده تر از هم خانواده انگلیسی این نژاد است. نرها در این نژاد دارای اسکلت بندی سنگین تر در مقایسه با ماده ها می باشند. سر بزرگ و فک قدرتمند است. سبک وزن بر روی پاهای خود حرکت می کند. سینه فراخ و دارای عمق می باشه که او را قادر به انجام فعالیت های بدنی سنگین می نماید. گردن عضلانی و از بین شانه ها به سمت سر کشیده است و گاها دارای قوس کمی می باشد. جمجمه گرد، پهن و بزرگ است و لپ ها عضلانی بسته به فرم و ساختار سر مشاهده می شوند. چشم ها عمیق با زاویه تیز و در فاصله از یکدیگر قرار دارند.
دندان ها در حالت قیچی مانند ترجیح داده می شوند. اما دندان ها پس و پیش و یا روی هم قرار گرفته هم قابل قبول اند. همه نوع گوش اعم از افتاده، رُز شکل، نیمه افراشته و به جلو افتاده فابل قبول است. گوش های جراحی نشده در میان اتحادیه پرورش دهندگان بولداگ آمریکایی قابل قبول تر است. چشم ها در تمامی رنگ ها یافت می شود اما چشم مشکی در سگ های سفید ارجع است. بر طبق استانداردهای این نژاد، چشم صورتی یک ایراد محسوب می شود.
بنی در رنگ های مشکی، قهوه ای، جگری یافت می شود (گاهاً لکه های صورتی در بینی یافت می شود). لب ها به رنگ مشکی و یا همراه صورتی یافت می شود. لب ها باید کامل فک را پوشش دهد اما نباید حالت آویزان و شل داشته باشد. پاهای جلو صاف، استخوانبدی سنگین و قدرتمند است. دم در سطح پایین تر از کمر شروع می شود. در ابتدا کلفت و به سمت نوک دم باریک تر می شود. پوشش خارجی کوتاه و در انواع رنگ های سفید، قرمز، قهوه ای و ببری یافت می شود.
بولداگ آمریکایی سگی است باوفا، قابل اعتماد، شجاع و باهوش. هوشیار و دارای اعتماد به نقس. این نزاد بطور ژنتیکی عاشق کودکان است.
این نژاد بخاطر تواضع در برابر صاحبش مشهور است. دارای غریزه تدافعی قدرتمندی است و نیاز به یک آلفای با اعتماد به نفس، آرام و محکم دارد. آموزش و اجتماعی نمودن آنها را از سنین تولگی باید آغاز نمود تا در بزرگسالی نسبت به غریبه ها تهاجمی نباشد. اگر توسط یک صاحب قدرتمند که به خوبی بایدها و نبایدها را به او آموزش دهد تربیت نشود ممکن است نسبت به سایر سگ ها خشن باشد. آنها باید در بین مردم باشند و جایگاه خود را بیابند تا با شادمانی زندگی کنند. باید در روز فعالیت بدنی و ذهنی کافی داشته باشند در غیر اینصورت ممکن است کنترل وی سخت گردد

نژاد سگ تیبتن ماستیف | Tibetan Mastiff
ماستیف تبتی سگی غول پیکر، با استخوان بندی محکم و تنومند است. طول بدن به نسبت بیشتر از ارتفاع آن است. سر، پرچین و چروک، پهن، سنگین و قدرتمند است. پوزه پهن و از هر زاویه گرد می باشد. بینی بزرگ و سیاه رنگ است. دندان ها منظم و قیچی وار بر روی یکدیگر قرار دارند. معمولاً لب بالا، لب پایین را می پوشاند. چشم ها متوسط، عمیق، قهوه ای تیره تا روشن یافت می شوند. گوش ها افتاده و به شکل V نزدیک به سر آویزان هستند. تیبتن ماستیف دارای گردن عضلانی و پوست نسبتاً شل در میانه گردن است.
این پوست شل معمولاً در حیوان نر بیشتر از ماده قابل رویت می باشد. کمر صاف و دم به صورت حلقه بر پشت حیوان قرار می گیرد. پاهای جلویی صاف و پر مو می باشد. پنجه ها گرد و همانند پنجه گربه می باشد و معمولاً در بین پنجه ها مو وجود دارد. ناخن های جلویی گاهاً توسط جراحی بیرون کشیده می شود. دارای پوشش خارجی ۲ لایه عظیم و ضخیم است. در دور گردن همانند شیر یال بلند دارد و این پوشش بر روی سر کوتاه تر است. در رنگ های مشکی، قهوه ای و خاکستری همراه با خال های قهوه ای و یا بدون خال یافت می شود. خال سفید نیز قابل قبول است.
برخی پروش دهندگان ماستیف تبتی را به دو گروه تقسیم می نمایند. گرچه هر دو ممکن است از یک شکم متولد شوند (Dokhyi و Tsang-Khayi). نوع Tsang-Khayi به معنای “سگ اهل Tsang” می باشد که به عنوان “صومعه” تشریح شده است. این نوع ماستیف بلندتر، دارای استخوان بندی محکم تر و چروک بیشتر بر روی سر است. Dokhyi یا نوع “چادرنشین” لاغرتر و دارای چروک کمتر می باشد.
ماستیف تبتی نژاد شجاع، نترس و در عوض آرام و بافکر است. بسیار باوفا نسبت به اهل خانواده اش. اگر شب ها بیرون از منزل باشد پارس می کند که البته این کار را در داخل منزل انجام نمی دهد. یک سگ چوپان و گارد ایده آل است. در برابر گرگ، پلنگ و هر حیوان درنده ای که گله اش را تهدید کند بسیار وحشی برخورد می کند. به یک صاحب با اراده و با اعتماد به نفس نیاز دارد تا به او بفهماند که رئیس کیست و از تبدیل شدن آن به سگی لجباز، سرخود، تهاجمی جلوگیری به عمل آورد.
این نژاد به شدن مایل به جلب رضایت صاحبش است. روابط مهربانی با کودکان دارد. اما اگر از تولگی به خوبی اجتماعی نشود، می تواند برای افراد غریبه خطر بزرگی محسوب شود. به صورت غریزی تبدیل به محافظ و گارد خانواده و قلمروشان می شود. اگر از تولگی آموزش ببیند با سایر حیوانات رفتار خوبی خواهد داشت و اگر صاحبش به او بفهماند که جنگ، آن چیزی نیست که می خواهد، می تواند رابطه تحت کنترل خوبی با سایر سگ ها نیز داشته باشد.
اگر ماستیف تبتی فکر کند از صاحب خود قدرت فکر و تصمیم گیری بیشتری دارد هرگز فرمانبرداری نخواهد نمود. هنگامی که ما انسان ها با سگ ها زندگی می کنیم جزء گله و یا گروه آنها می شویم و این گروه تنها یک رهبر و آلفا نیاز دارد. حد و مرزها به وضوح قابل لمس و قوانین جا افتاده اند. این آن چیزی است که باید کاملاً ملکه ذهن ماستیف تبتی شما شود. اگر نمی خواهید در آینده با غرش و حتی حمله و گاز روبرو شوید.
شما و حتی هر انسان دیگری باید در مقام بالاتر از سگ قرار داشته باشید و سگ باید بداند که شما تصمیم گیرنده هستید نه آنها! این تنها روشی است که به داشتن یک رابطه موفق با سگ ختم خواهد شد. این نژاد اگر به خوبی آلفای خود را بشناسد، اجتماعی شده، تربیت شود و از فعالیت بدنی کافی برخوردار شود به سگ همراه ایده آل تبدیل خواهد شد. ماستیف تبتی به یک صاحب با تجربه نیاز دارد.

نژاد سگ رتوایلر | Rottweiler
رُتوایلِر دارای جثه عضلانی بزرگ و قدرتمندی است. دارای سر پهن است وجمجمه اش گرد می باشد. چشمانی سیاه و نافذ دارد. گوش ها به شکل مثلث می باشد و به سمت جلو متمایلند. بینی سیاه و پهن دارد. لب ها به رنگ سیاه هستند و داخل دهان تیره رنگ می باشد. دارای پوشش کوتاه و ضخیم است که رنگ آن سیاه به همراه لکه های قهوه ای بر روی سینه، پاها و گونه می باشد. (رنگ سرخ به همراه لکه های قهوه ای نیز گزارش می شود). معمولاً رُتوایلِرهای ماده توله های زیادی به دنیا می آورند. حتی دوازده توله نیز غیر عادی نمی باشد.
رُتوایلِر نژادی آرام، با استعداد، شجاع و باوفا نسبت به اعضای خانواده می باشد. خلق و خوی قابل اعتمادی دارد. مدافع است و از اعضای خانواده بدون هیچ ترسی محافظت می کند. جنگنده قدرتمندی است و به نظر می رسد که درد را حس نمی کند. آموزش های جدی و سخت در سنین پایین باید انجام شود در غیر این صورت شما با یک سگ بسیار قدرتمند و غیر قابل کنترل مواجه خواهید شد! رُتوایلِر به صاحبی نیاز دارد که بتواند از پس جثه بزرگ و قدرتمند او به خوبی برآید.
ذاتاً سگی نگهبان با روحیه آرام است. می تواند هم بازی خوبی برای کودکان باشد. اگر از تولگی با سایر حیوانات بزرگ شود با آنها کنار می آید اما بدلیل داشتن خوی تهاجمی نسبت به سایر سگ ها و غریبه ها هرگز نباید بدون قلاده در مکان های عمومی حضور یابد.

سگ گریت دین: آشنایی با نژاد Great Dane و ویژگی‌های آن‌ها!
نژاد سگ گریت دین | Great Dane گریت دین از انواع اصلی سگ‌های نگهبان که اصلیتی آلمانی دارد. در این سگ قدرت و نیرومندی و زیبایی توام مشاهده می‌شود. بر خلاف نامش اصلیت این نژاد آلمانی است و هیچ ربطی به دانمارک ندارد. استاندارد این سگ عبارتست از : حداقل قد در نرها ۸۰ و در ماده‌ها ۷۲ سانتی متر و وزن در حدود ۶۰ کیلوگرم. گریت دین به رنگ‌های سیاه (یک دست بدون لکه سفید یا همراه با لکه‌های سفید در زیر گلو، جلو سینه و پاها) حنایی یا زرد طلایی (با پوزه و ناخن‌های سیاه) آبی فولادی، ابلق (سفید با لکه‌های سیاه) و مخلوط (زرد طلایی رو شن یا تیره، با رگه‌های سیاه پوست) یافت می‌شود. در تمام انواع این نژاد پوشش بدن کوتاه، نرم، چسبنده و درخشان است.
گریت دین اساسا سگی است ملایم، مهربان و صبور ولی چنانچه صاحبش مورد تهدید بیگانه قرار گیرد، چهره تهاجمی به خود می‌گیرد. گریت دین نژادی است که اصالت، نجابت، نیرو و ذکاوت را در هم ادغام کرده. یکی از بزرگ ترین سگ های دنیاست. موهایی زبر و خشن دارد. نگهداری از این نژاد بدلیل جثه بزرگ آن شرایط ویژه ای را طلب می کند. این نژاد به محیط بزرگ تری برای زندگی و فعالیت های بدنی نیاز دارد. میزان تغذیه و خوراک آنها نیز به مراتب از نژادهای دیگر بیشتر است. اصولاً چنانچه آموزش و تعلیم این سگ ها بدرستی صورت گیرد و سگ های مطیع و آرامی تربیت شوند، می توانند به عنوان سگ های خانگی نگهداری شوند. رنگ پوشش خارجی آن متغایر است و تقریباً به هر رنگی یافت می شوند. رنگ چشم ها معمولاً تیره می باشد اما گاهی اوقات به رنگ آبی نیز یافت می شود.
گریت دین نژاد آرام، مهربان، شیرین و با محبت است. بازیگوش و مهربان با کودکان. همه را دوست دارد و ترجیح می دهد که همیشه در اطراف مردم باشد. پارس نمی کند مگر در شرایط خاص. سگی مسئول، باوفا و شجاع است. بدلیل جثه بزرگی که دارد باید از سنین پایین تر مورد آموزش های لازم قرار گیرد تا بیاموزد که خود را به انسان ها خصوصاً کودکان تکیه ندهد. معمولاً نرها با هم جنس خود کنار نمی آید اما اگر از دوران تولگی با سگ های دیگر بزرگ شود می تواند به راحتی با آنها کنار آید. آموزش دادن به آنها می تواند گاهی اوقات مشکل و دشوار گردد.
جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود. مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خو، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ ها قابل قبول هستند. با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.
اغلب به عنوان سگ کار از آن استفده می شود. جرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بی قرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت.
تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزش های اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.  

نژاد سگ جرمن شپرد | German Shepherd
جرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود. مهم ترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است. اولین ویژگی یک جرمن شپرد خو، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ های جرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ ها قابل قبول هستند. با این وجود رنگ های خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.

اغلب به عنوان سگ کار از آن استفده می شود. جرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بی قرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. جرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت.

تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزش های اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.

امیدوارم مطالب مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد و کمک کرده باشیم بهترین سگ نگهبان برای باغ ویلای خودتون را خریداری کنید.